22 Eylül 2011 Perşembe

Serenad - {En son ne okudum?}

Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesinde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duranın (36) ABDden gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagneri (87) karşılamasıyla başlar. 1930lu yıllarda İstanbul Üniversitesinde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şileye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dokunaklı bir aşk hikâyesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir.

Serenad, 60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.

 Okurunu sımsıkı kavrayan Serenad'da Zülfü Livanelinin romancılığının en temel niteliklerinden biri yine başrolde: İç içe geçmiş, kaynaşmış kişisel ve toplumsal tarihlerin kusursuz dengesi.
*
En son AKLINDAN BİR SAYI TUT -adlı kitabı bitirdiğimi ve SERENAD 'a başladığımı sizlere burada bahsetmiştim.

Çok kalın bir kitap olmamasına rağmen bu kitap gerek tatil,gerek sınav koşuşturması arasında benimle sürüklendi durdu.

Ama sonunda bitirdim(!)Ve bayıldım.O kadar akıcı bir dille yazılmış konu sizi öylesine içine alıyor ki ..

ZÜLFÜ LİVANELİ'NİN bu kitabı mutlaka okunmalı diyorum ve kitap için benim puanım tabii ki;

10

*Not:Şuan elimde PUCCA *KÜÇÜK APTALIN BÜYÜK DÜNYASI -var müthiş keyifli çok kısa sürede bitireceğime eminim.Bitirir bitirmez sizlerle paylaşıcaaaam:)


*Sevgilerimle.. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum bıraktığınız için teşekkür ederim :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

mavigülücük :) Template by Ipietoon Blogger Template | Gift Idea